Do Wolborza powrócił zamek [ZDJĘCIA]

Region Piątek, 02 czerwca 202327
Po blisko 300 latach do Wolborza powrócił zamek. W piątkowy wieczór przed kolegiatą uroczyście odsłonięto odlew, który przedstawia rekonstrukcję budowli. Uroczystość była jednym z obchodów 750-lecia nadania praw miejskich Wolborzowi.

Ładuję galerię...

Zamek nazywany jest przez historyków małym Wawelem. Przez wieki był siedzibą Biskupów Włocławskich, a kilka lat temu władze Wolborza podjęły się rekonstrukcji tego wyjątkowego miejsca. Aby to zrobić przeprowadzono badania archeologiczne, które pozwoliły bardzo dokładnie odtworzyć tę biskupią rezydencję. Więcej o wyglądzie tego zamku przeczytacie w tekście:

 

Wybierz się z nami na spacer po zamku Biskupów Włocławskich.

 

Piątkowa uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej odprawionej przez rodowitego wolborzanina ks. abp. Władysława Ziółka. Po eucharystii zgromadzeni w kolegiacie wysłuchali krótkiej prezentacji Tomasza Olszackiego, który zajął się rekonstrukcją zamku. Opowiedział m.in. o prowadzonych pracach i wyglądzie zamku. Następnie uroczystość przeniosła się na plac przed kościołem. Tutaj odbyło się uroczyste odsłonięcie odlewu zamku, pamiątkowej tablicy oraz części z archeologicznych wykopalisk, które odkryto w trakcie badań nad zamkiem. 

750-lecie nadania praw miejskich to dla Wolborza wydarzenie wyjątkowe. Głęboko zastanawiałem się, jak należy je uczcić i zorganizować wydarzenie, które na stałe będzie zapamiętane. Kiedy były prowadzone prace konserwatorskie przy kolegiacie, spotkałem się z panem Tomaszem Olszackim i dyskutowaliśmy o zamku. W trakcie tej rozmowy zaproponował badania, które pozwolą odtworzyć ten zamek. Przekonał mnie, ja przekonałem Radę i przystąpiliśmy do badania. To, co udało się uzyskać przeszło nasze najśmielsze oczekiwania - podkreślał burmistrz Wolborza Andrzej Jaros. 

Właśnie burmistrz Wolborza wspólnie z wicemarszałkiem województwa Zbigniewem Ziembą, przewodniczącym Rady Miejskiej Zbigniewem Klewinem oraz Aleksandrą Stępień, Łódzkim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków dokonali odsłonięcia odlewu wykonanego z brązu. Instalację poświęcił abp Ziółek. Potem były podziękowania i gratulacje. 

 

Jak zapowiedział w trakcie uroczystość burmistrz Jaros, kolejny elementem obchodów 750-lecia nadania praw miejskich będzie wydanie publikacji poświęconej historii miasta. Ta praca jest już na ukończeniu, a jej uroczysta premiera odbędzie się prawdopodobnie we wrześniu. 

 

Odsłonięcie zamkowej makiety było pierwszym z elementów obchodów Dni Wolborza. Od soboty czeka nas część muzyczno-rozrywkowa. 

W sobotę zaplanowano występy zespołów: Power Play oraz Jasny Plan. O 21:30 zaśpiewa gwiazda wieczoru i całych Dni Wolborza - Lady Pank. Z kolei w niedzielę zaplanowano animacje dla dzieci, koncert orkiestry dętej oraz kapeli "Z Golesz Orkiestra", a także występy zespołów Wolborskiego Centrum Kultury.

 


Zainteresował temat?

2

2


Zobacz również

Komentarze (27)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Rs ~Rs (Gość)17.06.2023 13:46

A kogo tam pochowali?

01


Kosztwładzy ~Kosztwładzy (Gość)04.06.2023 07:04

Ciekawe jest ile te wszystkie festyny w okolicy i w całej Polsce kosztują i co one dają, oprócz reklamy władz, a właściwie ludzi władzy, publicznej, samorządowej i państwowej? Ułatwiają rządzenie i kiwanie plebsu podległego i co jeszcze? Koszty są olbrzymie, a co w zamian?

20


xn. ~xn. (Gość)03.06.2023 05:34

No to już Wolbórz ma wszystko. Miasto "wróciło" ,zamek "wrócił". Ziółek "wrócił". No i Ziemba "wrócił". Co zaś do vice
marszałka Ziemby to zresztą nie ma się co dziwić. Będzie bowiem wracał wszędzie tam gdzie coś się dzieje w województwie i tak będzie do aż wyborów. Jak lud go wybierze ponownie powroty nie będą miały końca. PS. Zamek mały ,ale jakże własny , miejsko-gminny. I co ważne. Nie z klocków lego.

62


brygida ~brygida (Gość)03.06.2023 14:28

Na zdjęciu nr 17 bardzo ładne sukienki

01


Ot ~Ot (Gość)04.06.2023 09:03

Najfajniejsze są tam Wolborzanki. Podobne kamienie widziałem na polu. Mogę podrzucić do kolekcji.

20


Polka ~Polka (Gość)03.06.2023 16:37

A wogóle to na taką rocznicę Wolborza to powinni być wszyscy mieszkańcy i porządny festyn

20


hmmmmmm ~hmmmmmm (Gość)03.06.2023 17:12

Czy na pewno tak wyglądała nadziemna część zamku, czy to kolejna bajka?

30


Zenek Piotrkow ~Zenek Piotrkow (Gość)03.06.2023 09:45

A Piotrkow ma murek bez żadnej informacji co to i po co ….przypadkowi turyści nawet nie mogą poznać historii tego miejsca. Brawo dla Wolborza za dynamikę rozowju.

31


jeremiasz ~jeremiasz (Gość)03.06.2023 14:20

Zamek-OK, tradycja, historia -Tak! Ale po co taki nachalny lans polityczny i pokazywanie się na uroczystościach religijnych .To obrzydliwe, że też Kościół na to pozwala. Ale widać że im to pasuje.

41


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)03.06.2023 12:09

Ja mam zamek w spodniach

22


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat